Loading Please wait...

1

Type : Subjective

Question Statement :

Three varieties of premium basmati rice costing Rs. 60 per kg, Rs. 70 per kg and Rs. 90 per kg are mixed together in the ratio of 2 : 4 : 1 respectively. Find the cost of the resultant mixture in Rs.

Type in your answer as an integer. For example, if your answer is 17, type 17